ИДФ: Двајца израелски заложници се предадени на Црвениот крст

Од:

Портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Даниел Хагари соопшти дека, според информациите на Црвениот крст, двајца израелски заложници биле префрлени во таа меѓународна хуманитарна организација.

„Тие се на пат кон израелска територија. Нивното ослободување е дополнување на листата на киднапирани што треба да биде објавена денеска“, рече Хагари.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент