Идентификуван е атентаторот на Фицо

Од:

Според досегашните информации Роберт Фицо се здобил со три прострелни рани, две на раката и една на стомакот. Тој веднаш е пренесен во болница каде ќе биде опериран.

Дневник Хосподарске новини и порталот Плус објавија дека напаѓачот е идентификуван како 71-годишниот писател Јурај Цинтула, пишува словачкиот портал SME.

Оваа информација за СМЕ ја потврдил извор од полицијата. Инаку, Цинтула е основач на литературниот клуб Дух и член на Друштвото на словачките писатели.

Би можело да ве интересира

Русија: Атентатот врз Роберт Фицo е извршен затоа што не им се допаѓа на „либералните елити“

Горан Наумовски

Состојбата на Фицо е стабилна со благо подобрување

Словачките власти истражуваат дали атентаторот на Фицо имал помошник

Горан Наумовски

Роберт Калињак: Состојбата на словачкиот премиер Фицо е стабилна

Калињак: Фицо е свесен, лекарите се надеваат на позитивна прогноза

Горан Наумовски

Обвинетиот за атентатот на Роберт Фицо останува во притвор