Хамас: Во нападите во изминатите 24 часа загинаа 700 луѓе, многумина се заробени под урнатините

Од:

Палестинските цивили во Појасот Газа бараат засолниште во сè потесното подрачје додека Израел ги засилува воздушните, морските и копнените бомбардирања на енклавата. Бомбардирањето беше концентрирано на Кан Јунис и Рафа на југ, велат жителите, а болниците се борат со приливот на ранети.

Портпаролот на канцеларијата за односи со јавноста на Хамас изјави дека 700 луѓе загинале во израелските напади во изминатите 24 часа и дека многу од загинатите лежат под урнатините, а спасувачите се борат да ги ослободат ранетите и да ги однесат во болница пренесува dpa, додавајќи дека билансот на загинатите не е независно потврден.

Израелската војска соопшти дека нејзините воени авиони и хеликоптери нападнале цели на Хамас, вклучувајќи тунели, командни центри и складишта за оружје, а поморските сили ги погодиле бродовите на Хамас.

Хамас објави дека истрелал ракети врз крајбрежниот израелски град Тел Авив, но овие тврдења не се независно потврдени.

Би можело да ве интересира

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Израел: Камиони прегазија Палестинци, некои загинаа во стампедо

Горан Наумовски

Хамас: Најмалку 100 луѓе загинаа во Газа додека чекаа испорака на хуманитарна помош

Горан Наумовски