Грифитс: Програмата за помош на ОН во Газа повеќе не функционира

Од:

Хуманитарната програма на ОН во Газа „повеќе не функционира“, рече шефот за хуманитарна помош на ОН Мартин Грифитс.

„Нема излез за луѓето од Газа“, рече тој.

Според него, недостатокот на безбедност во Газа се однесува и на хуманитарните операции, пренесува Би-Би-Си.

„Ова значи дека ако планирате хуманитарна испорака во Газа денес, треба да ја земете во предвид веројатноста дека ќе биде прекината, дека може да биде нападната, дека може да биде ограбена, дека може да се запре, пренасочи“, изјави Грифитс.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент