Газа: Стотици израелски тенковски гранати го погодија бегалскиот камп Џабалија

Од:

Стотици тенковски гранати го погодија бегалскиот камп Џабалија во северниот дел на Појасот Газа, иако израелските копнени операции се концентрирани на југот на енклавата, јавува Би-Би-Си.

„Вчера на пазарот во Џабалија ископавме масовна гробница за повеќе од 100 луѓе“, изјави генералниот директор на Министерството за здравство во Газа, д-р Мунир Ал Бурш.

Во извештајот на Обединетите нации се вели дека „повеќе од 100 луѓе загинале, а многу други се повредени во бомбардирањето на неколку станбени згради во Џабалија“.

Локалните власти во Газа соопштија дека околу 100.000 луѓе се уште се во Џабалија без храна или медицинска нега, додека израелските тенкови го опколија кампот.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент