Француски професор убиен затоа што покажувал карикатури на пророкот Мухамед

Од:

Шест тинејџери обвинети дека биле учесници во убиството на францускиот професор по историја Самуел Пати во напад на исламисти во 2020 година, денеска ќе се појават пред суд на судење зад затворени врати. Пети на своите ученици им покажал карикатури на пророкот Мухамед на час за слобода на изразување, што ги разбесни нивните родители-муслимани.

Во исламот, прикажувањето на пророкот Мухамед се смета за богохулење. Еден од шесте тинејџери е 15-годишно девојче кое наводно им кажало на своите родители дека наставничката покажувала карикатури од Мухамед на час. На неа и се суди за лажно тврдење бидејќи е утврдено дека не била на часовникот кога тоа се случило.

Пети беше убиен пред училиштето во предградието на Париз од 18-годишно момче родено во Чеченија, кое набрзо беше убиено од полицијата. Пет други малолетници, на возраст меѓу 14 и 15 години во моментот на нападот, беа обвинети за злосторнички заговор. Ним им се суди затоа што на убиецот му го покажале 47-годишниот учител.

На сите им се суди пред судот за малолетници, а им се заканува затворска казна до две и пол години. Рочиштата кои ќе се одржуваат зад затворени врати ќе траат до 8 декември. Поради ова убиство, кое ја шокираше Франција, уапсени се и осум возрасни лица.

Франција е дом на најголемото муслиманско малцинство во Европа, а во последните години беше цел на терористички напади на исламистите. По убиството на Пети, дел од професорите признале дека се цензурираат по прашањето за слободата на говорот и вероисповед за да избегнат конфликт со учениците и нивните родители.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Франција горат 900 тони литиумски батерии

Во Франција, бројот на случаи на сифилис се зголеми за 110% за две години

Франција бара од Приштина веднаш да ја прекине одлуката за забрана на динарот

Француската полиција приведе 18 земјоделци

Земјоделците втор ден ги блокираат автопатите околу Париз

(ВИДЕО) Земјоделски хаос во Франција, запалено складиште на „Лидл“

Горан Наумовски