Ердоган: Во следните денови ќе почне извозот на жито преку Црно Море

Од:

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека во наредните денови ќе почне извозот на жито преку Црното Море.

dobivaj vesti na viber

-Со почетокот на транспортот на жито по морскиот пат во наредните денови, ќе дадеме важен придонес во надминувањето на светската криза со храна, рече Ердоган, пренесе телевизијата ТРТ.

Турскиот претседател додаде дека Анкара ќе продолжи да прави напори за решавање на кризата во Украина по дипломатски пат, пренесе Тасс.

-Ние сме решени да продолжиме со дипломатските напори додека не биде гарантиран мирот меѓу Русија и Украина. Се надеваме дека во блиска иднина ќе добиеме охрабрувачки вести за време на преговорите и контактите на сите нивоа, вклучително и меѓу лидерите, рече Ердоган.

Русија и Украина, заедно со Турција и ОН, вчера во Истанбул потпишаа договор за рестартирање на извозот на жито од украинските пристаништа на Црното Море.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Ердоган тужеше германски политичар кој го нарече „стаорец од канализацијата“

А1он

Ердоган: Вечерва ќе разговарам со Путин за Украина

Германскиот амбасадор го нарече Ердоган „мал канализациски стаорец“, Анкара реагираше

А1он

Протест пред затворениот турски колеџ во Тирана поврзан со Фетулах Ѓулен

А1он

Ердоган: Му реков на Путин да им го врати Крим на вистинските сопственици

Ана Ололовска

Шест опозициски партии ги здружија силите да го победат Ердоган на следните избори во Турција

А1он