Двајцата руски заложници што ги ослободи Хамас се мајка и ќерка

Од:

Јелена Трупанов (50) и Ирена Тати (73) се двајцата заложници кои Хамас ги ослободи и сега се враќаат на територијата на Израел. Станува збор за мајка и ќерка.

Трупанов и Тати, кои имаат израелско и руско државјанство, беа киднапирани од Кибуц Нир Оз за време на нападот на Хамас на 7 октомври.

За време на нападот е убиен сопругот на Јелена, Виталиј, додека нејзиниот син Саша и неговата девојка Сапир Коен се уште се заложници, објави Тајмс оф Израел.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент