Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Од:

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег, соопштија израелските служби за итни случаи и палестинските власти.

Израелската војска соопшти дека вооружен маж отворил оган на бензинска пумпа и бил „неутрализиран“ од безбедносните сили.

Палестинската фракција Фатах го објави името на напаѓачот преку звучници во блиската џамија и тврдеше дека тој е член на нивните редови. Палестинските власти соопштија дека тој бил полицаец.

Во одделен инцидент во близина на градот Хеброн на Западниот Брег, израелските безбедносни сили убиле еден Палестинец и раниле друг, според палестинските здравствени власти.

Израелската војска не одговори веднаш на барањето за коментар.

Би можело да ве интересира

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална

Нетанјаху: Израел е на чекор до победа во Појасот Газа

Израел ги повлече сите копнени сили од јужниот дел на Газа, освен една бригада

Горан Наумовски

Пронајдено тело на израелски заложник: Исламскиот џихад го убил во заробеништво