Блумберг: Столтенберг ги повлече плановите за воена помош од 100 милијарди долари за Украина

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ги повлекува плановите за формирање петгодишен фонд од 100 милијарди долари за воена помош за Украина, по протестите на одредени земји-членки на Алијансата, изјавија за Блумберг неименувани извори.

Агенцијата наведува дека, според новиот предлог, за кој се очекува да добие поддршка од министрите за одбрана на земјите членки на состанокот во Брисел следната недела, земјите од НАТО ќе се обврзат годишно да доделуваат најмалку 43 милијарди долари помош за Украина, што би вклучувало оружје и други форми на помош.

Би можело да ве интересира

Русија го нападна Киев со беспилотни летала

Ирина Фарион не го преживеа атентатот

Горан Наумовски

Украина и Русија денеска разменија 95 воени заробеници

Украина и Чешка се договорија за изградба на фабрика за муниција во Украина

Аларм во Полска: Сојузничките земји по втор пат подигнаа авиони во последните 24 часа

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Огромен руски напад, 20 мртви во неколку градови, погодена детска болница во Киев

Горан Наумовски