Би-Би-Си: Убиени се најмалку 50.000 Руси

Од:

Анализата на Би-Би-Си покажа дека бројот на убиени руски војници во Украина надмина 50.000. Во текот на втората година од војната, бројот на загинати беше речиси 25% поголем отколку во првата. Руската Би-Би-Си, независната медиумска група „Медијазон“ и доброволците броеле смртни случаи од февруари 2022 година. Според наодите, повеќе од 27.300 руски војници биле убиени во втората година од конфликтот, што покажува дека освојувањето на територијата имало висока цена во човечки животи. Русија одби да ги коментира наодите од извештајот.

Често кога се опишуваат руските освојувања, терминот „мелница за месо“ се користел за да се опише безмилосната жртва на воените сили за да се истроши украинската армија. Бројката од 50.000 е осум пати поголема од единствениот јавен официјален биланс на загинати во Русија, што го објави Москва во септември 2022 година.

Сепак, реалниот број на загинати Руси веројатно е многу поголем. Во анализата на Би-Би-Си не е вклучен бројот на убиени милиции во регионите Доњецк и Луганск, окупирани од Русија. Ако се додадат овие бројки, бројот на загинати од руска страна би бил уште поголем.

Што се однесува до украинските загуби, претседателот Володимир Зеленски во февруари оваа година рече дека 31.000 украински војници биле убиени – но проценките, врз основа на американските разузнавачки служби, укажуваат на поголеми загуби.

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина