Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент

Од:

Белата куќа денеска соопшти дека ги истражува извештаите дека израелските сили отвориле оган врз Палестинците кои чекале хуманитарна помош во близина на градот Газа, опишувајќи го како „сериозен инцидент“.

„Жалиме за загубата на невини животи и ја препознаваме страшната хуманитарна ситуација во Газа, каде невините Палестинци само се обидуваат да ги прехранат своите семејства“, изјави портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Тој додаде дека инцидентот ја нагласува важноста од проширување и одржување на протокот на хуманитарна помош во Појасот Газа, вклучително и за време на потенцијален привремен прекин на огнот, пренесува Ројтерс.

Канцеларијата за медиуми на палестинската управа во Газа под контрола на Хамас тврди дека 104 Палестинци биле убиени, а 700 други се ранети во израелските воени напади додека чекале камиони со помош во градот Газа.

Би можело да ве интересира

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски

САД: Повеќето од заложниците кои ги држи Хамас се мртви

МекГолдрик за Газа: Ситуацијата е едноставно катастрофална

Нетанјаху: Израел е на чекор до победа во Појасот Газа

Израел ги повлече сите копнени сили од јужниот дел на Газа, освен една бригада

Горан Наумовски

Пронајдено тело на израелски заложник: Исламскиот џихад го убил во заробеништво