Макрон: Се уште е можен договор за иранската нуклеарна програма

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека „се уште е можно“ рестартирање на нуклеарниот договор со Иран од 2015 година, но под услов „интервенцијата да се направи што е можно поскоро“, соопшти синоќа Елисејската палата веднаш по разговорот меѓу Макрон и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси.

dobivaj vesti na viber

По неколкумесечниот прекин на разговорите во Виена за заживување на договорот, Макрон изрази разочарување од недостатокот на напредок и побара од Раиси Иран да се врати на спроведувањето на своите обврски од нуклеарниот договор.

Според иранскиот нуклеарен договор од 2015 година, на Техеран му беше понудено укинување на некои од санкциите што ја задушуваа неговата економија во замена за драстично намалување на неговата нуклеарна програма ставена под строга контрола на ОН.

САД, меѓутоа, во 2018 година унилатерално се повлекоа од договорот и ги вратија казнените мерки. Како одговор на тоа, Иран постепено се повлече од своите обврски.

Договорот за иранската нуклеарна програма, чие официјално име е Заеднички сеопфатен план за акција (JCPOA), беше потпишан во Виена во јули 2015 година од страна на Иран и групата „5 плус 1“, која се состоеше од пет постојани членки на Советот за безбедност на ОН. (Кина, Франција, Русија, Велика Британија, САД) и Германија, како потписник во име на ЕУ.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон за рефернедумите: Ќе беше смешно да не е трагично

Макрон за Кралицата Елизабета: Беше механичарка и возач на брза помош во Втората светска војна

А1он

Трамп тврди дека има информации за сексуалниот живот на Макрон, ги дознал од „тајни“ служби

А1он

Националниот совет за обнова Макрон ќе го смести во Националниот центар за рагби

А1он

Макрон ја повика МААЕ да испрати мисија во Запорожје што е можно поскоро

Макрон ја обвини Русија дека е една од последните колонијални царски сили