zika

Свет

Француска компанија близу до развојот на вакцина за вирусот зика

А1он
– Француската фармацевтска компанија „Санофи“ е на чекор од развивање на ефикасна вакцина за вирусот зика, кој предизвикува сериозни дефекти кај неродените бебиња. Според текст
Свет

СЗО: „Голема е веројатноста“ за ширење на вирусот зика ширум Азија

А1он
Светската здравствена организација предупреди дека постои „голема веројатност“ да продолжи ширењето на инфекцијата од вирусот зика ширум Азија. Според западните медиуми, стотици случаи се пријавени
Свет

САД: Предупредувања за патувања во 11 држави од југоисточна Азија заради Зика

А1он
Американските Центри за превенција и контрола на заболувањата соопштија дека издале предупредувања за патувања, и ги повикале бремените жени, освен ако не станува збор за
Регион

Љубљана демантира дека е регитриран прв случај на зика во Словенија

А1он
Словенечкиот министер за здравство Милојка Колар Целарч денеска ги демантираше тврдењата на љубљанскиот таблоид „Словенске новице“ дека е потвреден првиот случај на лице заразено со вирусот зика
Регион

Словенечки олимпиец заразен со вирусот зика во Бразил

А1он
Одбојкарот на словенечката репрезентација, Јан Клобучар е заразен со вирусот зика за време на тренинзите пред почетокот на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Како
Свет

Вирусот зика се прошири во Африка

А1он
Вирусот зика кој предизвикува микроцефилија кај новороденчињата и привремена парализа кај возрасните, се прошири низ целиот африкански континент, потврдија СЗО.  – Најновите податоци од Зеленортските
Свет

СЗО: Со растот на температурите се зголемува опасност од вирусот зика

А1он
Вирусот зика, кој предизвикува дефекти кај новороденчињата и поретко привремена парализа кај возрасните, би може да се прошири и во Европа со растот на температурите,
Свет

Шпанија: Прв случај на фетус заразен со вирусот зика

А1он
Во Шпанија е забележан прв случај на фетус со микроцефалија предизвикана од вирусот зика, потврдија научниците од шпанското Министерство за здравство. Министерството потврди дека бремената жена