virusi

Свет

Научниците открија 28 непознати видови вируси, сочувани во длабокиот мраз на Тибет

А1он
Научници кои ги истражуваат наслагите на глечерските мразови на Тибетската Висорамнина во Кина, откриле десетици досега непознати видови вируси, во слој од глечерот стар 15.000
Свет

Нови вируси демнат над човештвото, предупредува професорот што ја откри еболата

А1он
Човештвото се соочува со голем број нови и потенцијално фатални вируси кои потекнуваат од африкански тропски шуми, тврди професорот Жан-Жак Муембе Тамфум, кој во 1976
Свет

Во Кина откриен нов вирус со „потенцијал за пандемија“

А1он
Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува Би-Би-Си. Вирусот може да се пренесе на луѓето,