viena napad

Свет

ИЕП: Рапидно зголемен бројот на убиени во западна Европа поради десничарски радикализам

А1он
Бројот на убиени лица поради десничарски радикализам во Северна Америка, Западна Европа и Океанија е зголемен за 250 проценти во споредба со 2014 година, но,
Свет

Нови детали за нападот во Виена: Видео кое открива соработник на Кујтим Фејзулаи

А1он
Австриската полиција добила видео снимка кој би можела да расчисти една голема непознаница во врска со терористичкиот напад на 2. ноември во Виена. Видеото би
Свет

Виенскиот терорист Кујтим Фејзулаи бил дел од меѓународна исламистичка мрежа

А1он
Истрагата за терористичкиот напад од 2 ноември во центарот на Виена се повеќе укажува на тоа дека терористот Кујтим Фејзулаи бил дел од меѓународна исламистичка
Македонија

Османи кај семејството на момчето кое загина во нападот во Виена: Tероризмот е опасна закана за сите нас

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, заедно со австрискиот амбасадор, Георг Вутсас, беа во посета на роднините на 20-годишниот Неџип Вренези од Струга, кој беше
Свет

Исламисти се закануваат на семејството на австрискиот министер Нехамер

А1он
По терористичкиот напад и акциите против исламистичката сцена во Австрија, министерот за внатрешни работи Карл Нехамер се соочи со закани и кон него и кон
Свет

Германската полиција соопшти дека извршила рации во станови и канцеларии во врска со нападот во Виена

А1он
Германските безбедносни сили почнаа претреси во три германски држави во врска со нападот во Виена претходно оваа недела, објави утрово на Твитер Федералната канцеларија за
Свет

ВИДЕО: Полицијата приведе еден маж во акција во Линц, под сомнение дека е вмешан во нападите во Виена

Габриела Димковиќ-Мишевска
Специјалната единица „Кобра“ и агенцијата за заштита на уставниот поредок во Линц, уапси уште еден осомничен за терористичкиот напад во Виена, пренесува „Кронен Цајтунг“. Апсењето
Свет

Фон дер Лајен: Солидарност со сите жртви на тероризмот во Европа и во светот

А1он
Редовниот пладневен брифинг на Европската Комисија за новинари денеска започна со една минута молк за жртвите на терористичкиот напад во Виена и за жртвите на