venecija

Свет

ВИДЕО: Врисоците се претворија во мртва тишина од која се заледува крвта – сведок на несреќата во Венеција

А1он
Леонардо, сведок на страшната несреќа во Венеција, за италијанскиот LaPresse ги опиша звуците што ги слушнал кога се случила несреќата. ❌ #Marghera (VE), bus precipitato
Свет

Голема истрага во Италија: Брачен пар од Србија го однесе синот во болница, лекарите не можеа да го спасат

А1он
Дете (1,5) по потекло од Србија почина во понеделникот во болница во градот Портогруаро во Италија по удар во главата. Италијанските медиуми пишуваат дека родителите
Свет

УНЕСКО предупредува: Венеција е во опасност, со години се бори со климатските промени

А1он
Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура ја повика италијанската влада да „обезбеди најголема посветеност“ за решавање на „долгогодишните проблеми“ во Венеција, која
Свет

Водата во главниот канал во Венеција стана флуоресцентно зелена

А1он
Водата во главниот канал во Венеција денеска стана флуоресцентно зелена во областа кај мостот Риалто, а властите се обидуваат да ја утврдат причината, соопшти италијанската
Свет

(ВИДЕО) Страшни сцени од Венеција: Морето се повлече, гондолите запреа, каналите пресушија

А1он
Сувите зимски временски услови ја поттикнаа загриженоста дека Италија е изложена на ризик од нова суша по алармантната состојба од минатото лето, научниците и еколошките
Култура

„Најсреќниот човек на светот“ денес во Венеција, продадени сите карти

А1он
Денес во киносалата „Darsena“ се случува премиерата на најновиот филм на Теона С. Митевска „Најсреќниот човек на светот“. „Интересот за филмот е голем, продадени се
Култура

Филмскиот фестивал во Венеција почнува вечерва

А1он
Филмскиот фестивал во Венеција ќе биде отворен вечерва со првата европска проукција на јапонскиот режисер Хироказу Корееда – „Вистината“. Филмот во кој глумат Кетрин Денев,