ukrainska kriiza

Свет

Русија: Украина не нападна онаму каде што мисли дека сме најслаби, не успеа

А1он
Руските вооружени сили ја одбија украинската офанзива во правец на јужен Донецк, соопшти руското Министерство за одбрана. Украина започна офанзива со шест механизирани и два
Свет

„Донбас Девушка“ e Американка – Главниот руски пропагнаден канал го води поранешна припадничка на морнарицата

А1он
Главниот канал на руската пропаганда на социјалните медиуми познат по ширење дезинформации за војната во Украина го води неодамна отпуштен поранешена офицерка на американската морнарица.
Свет

Лајен: На Украина и се уплатени првите три милијарди помош од планираните 18 милијарди евра

А1он
Европска комисија денеска ја уплати првата рата од три милијарди евра од пакетот макрофинансиска помош од 18 милијарди евра за Украина, изјави претседателката на ЕК,