temperatura

Свет

Се бара потврда од Русија за рекордните 38 степени измерени во Сибир

А1он
Светската метеоролошка организација (СМО) побара од руските власти да ја потврдат веста за рекордната температура од 38 степени Целзиусови што наводно била регистрирана во Сибир,
Македонија

Во јули температурите над просекот, тропски ноќи во повеќе градови

А1он
Температуратурите на воздухот во јули годинава во Македонија се над просекот за 1,5 степен, додека врнежите се под просекот во повеќе места освен во Берово,