sredozemno more

Свет

Трагично патување за дваесетина африкански мигранти, се удавија во Средоземното море

А1он
Туниските власти соопштија дека при превртување на чамец во Средоземно Море се удавиле околу 20 мигранти од Африка, кои се обидувале да пристигнат до брегот
Свет

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

А1он
Секоја година 229.000 тони пластика стигнуваат до Средоземното море, што е еднакво на повеќе од 500 бродски контејнери секој ден, објавено е во најновата студија
Свет

ЕУ ја почна мисијата во Средоземно море за поддршка на ембарагото на ОН за оружје за Либија

А1он
Европската унија денеска ја почна мисијата во Средозмено море за запирање на испраќањето оружје во воено уништената Либија, откако ги увери државите членки дека операцијата
Свет

Хуманитарен брод во Медитеранот апелира за дозвола за медицинска евакуација

А1он
Хуманитарниот спасувачки брод „Викинг од океанот“, што се наоѓа во Средоземното море, денеска апелираше кај италијанските и малтешките власти да дозволат медицинска евакуација на бремена
Регион

Пластичниот отпад се заканува на флората и фауната во Средоземното Море

А1он
Група нуркачи влегоа во длабочините на морето во близина на градот Хатај во Турција за да привлечат внимание кон загадувањето со пластика, што сериозно се
Регион

Земјотрес од 4,3 степени во водите на Медитеранот

А1он
Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во водите на Средоземно Море, јави Анадолија. повикувајќи се на соопштение од државната
Свет

Бродот „Аквариус“ ги прекина своите операции за спас на мигранти

А1он
Бродот „Аквариус“, кој спаси десетици илјади мигранти во Средоземното Море, ги прекина своите операции, соопштија невладините организации „Лекари без граници“ и „Ес-О-Ес Медитеран“, кои го
Регион

ВИДЕО: Хибридната бура Медикејн прави хаос низ Медитеранот, се очекуваат бранови високи над 11 метри

А1он
Силната бура која што денес ја погоди јужна Грција предизвика прекини во снабдувањето со електрична енергија во одредени реони на Атина, меѓутоа невремето допрва доаѓа.
Свет

Спасувачите на мигранти во Средоземното Море предложени за наградата „Сахаров”

А1он
Невладините организации кои работат на заштита на мигрантите што минуваат низ Медитеранот се меѓу предлозите за годинашната награда на Сахаров, соопшти Европскиот парламент. Вкупно 11