spejs eks

Свет

Маск ќе лансира сателит во орбитата на Месечината, ќе се финансира со „доџкоин“

А1он
Компанијата Спејс Икс (SpaceX) ќе лансира сателит во орбитата на Месечината во 2022 година, кој ќе биде целосно финансиран со криптовалутата „доџкоин“, објави сопственикот на
Свет

Спејс Икс утре ќе однесе четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица

А1он
Спејс Икс утре ќе однесе четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица (ИСС), втора ваква мисија откако САД ги продолжија летовите кон ИСС и прва во
Магазин

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

А1он
Спејс-Икс гради нова фабрика во Тексас за своите сателити „Старлинк“, соопшти компанијата, што потврдува дека нејзиниот сопственик, милијардерот Илон Маск продолжува да вложува во оваа
Свет

„Спејс Икс“ лансира ракета носач со 60 микросателити

А1он
Спејс Икс (SpaceX) лансираше ракета носач Фалкон 9 со 60 микросателити Старлинк. Лансирањето беше пренесувано во живо на веб-страницата на приватната американска компанија на Илон
Свет

ВИДЕО: Ракетата „Старшип“ на компанијата на Маск одново се урна при тест

А1он
Прототип на товарната ракета Space X Starship SN 9 експлодираше за време на слетувањето по успешното лансирање во Бока Чика во Тексас и летот на
Свет

ВИДЕО: Прототип на „Старшип“ на Спејс Икс се урна при слетување по пробен лет

А1он
Прототипот на ракетата „Старшип“ на Спејс Икс експлодираше при обид за повторно слетување синоќа, неколку минути по навидум обичното тест полетување од лансирниот погон на
Магазин

Спејс-Икс прекина тест-лансирање на една секунда пред полетувањето

А1он
Спејс-Икс го прекина тест-лансирањето на прототип на „Старшип“ вселенски брод, само една секунда пред полетувањето. Американската компанија имаше планирано пробен лет на нивно летало од
Магазин

Маск сака да го поевтини вселенскиот лет, ќе чини само два милиони долари

А1он
Основачот на Спејс Икс, Илон Маск планира да ја намали цената на туристичкиот лет во вселената на два милиони американски долари. Тој притоа појасни дека
Магазин

ВИДЕО: Капсулата на Спејс-Икс пристигна на МВС

А1он
Спејс-Икс завчера испрати четворица астронаути на НАСА со своја капсула до Меѓународната вселенска станица (МВС). Тие пристигнаа таму утрово. Капсулата „Спејс-Икс кру драгон“ со четворица
Свет

ВИДЕО: Успешно лансирана ракетата „Фалкон-9“ на „СпејсЕкс“ со четворица астронаути

А1он
Ракетата „Фалкон-9“ и сондата „Кру Драгон“ со тројца американски и еден јапонски астронаути успешно беше лансирана синоќа од космодромот Кејп Канаверал на Флорида, јави Националната