sovet za bezebdnost on

Македонија

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Итно повлекување на руските воени сили од територијата на Украина

А1он
На една година од руската инвазија врз Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации на отворената
Свет

Русија стави вето во ОН за едногодишно продолжување на овластувањето за прекугранична помош за Сирија

А1он
Русија денеска стави вето во Советот за безбедност на ОН на предлогот за резолуција со која ќе се продолжи испораката на прекугранична хуманитарна помош за
Свет

Советот за безбедност на ОН не ја изгласа руската резолуција за Украина

А1он
Советот за безбедност на Обединети нации синоќа не ја одобри руската резолуција во која се нагласуваат растечките хуманитарни потреби на Украина, но без да се
Свет

Состанок на Советот за безбедност на ОН за мигрантската криза

А1он
Естонија, Франција, Ирска, Норвешка, САД и Велика Британија го покренале прашањето за мигрантската криза за време на состанокот на 15-члениот Совет за безбедност на Обединетите
Свет

Русија се заканува со вето во Советот за безбедност поради назначувањето на Шмит за висок претставник во БиХ

А1он
Русија се закани дека, како членка на Советот за безбедност на ОН, ќе стави вето на обновувањето на мандатот на мировната мисија ЕУФОР во БиХ
Свет

Бангладеш им порача на ОН дека повеќе не може да прифаќа бегалци од Мјанмар

А1он
Бангладеш вчера му порача на Советот за безбедност на ОН дека повеќе не може да прифаќа бегалци од Мјанмар, речиси 18 месеци откако повеќе од
Свет

СБ на ОН ги одби и руската и американската резолуција за Венецуела

А1он
Советот за безбедност на ОН ги одби и руската и американската предлог резолуција за Венецуела, со што го продлабочи глобалниот раздор во врска со односот