simon trpcevski

Култура

Квинтетот на Симон Трпчески и оркестарот „Ајга“ со два концерти во Скопје

А1он
Квинтетот на Симон Трпчески и камерниот оркестар „Ајга“ ќе го изведат проектот „Македонисимо“ со оркестарската верзија, на два концерта, во салата на Македонската филхармонија. Ова
Uncategorized

Симон Трпчевски и Македонисимо на 26 август во Секирник, струмичко

А1он
По концертите во Литванија и повторно во Германија, Симон Трпчески и Македонисимо ќе одржат концерт на 26 август во село Секирник, Општина Босилово, Струмица, родното
Спорт

Нашите фудбалери ќе го гледаат Симон Трпчевски во живо во Букурешт

А1он
Македонскиот пијанист со светско реноме, Симон Трпчески, вечерва ќе одржи концерт во Букурешт, на кој специјални гости ќе бидат македонските фудбалски репрезентативци и членовите на
Култура

Лондонски „Сандеј Тајмс“ со блескави оценки за новото ЦД на Симон Трпчески

А1он
„Вонсериско издание“ – оценува лондонски „Сандеј Тајмс“ образложувајќи го својот избор за албум на неделата! Во издание на престижната британска етикета „Лин Рекордс“, од денеска
Култура

Трпчески и „Македонисимо“ и на летовите на „Луфтханза“

А1он
Македонскиот пијанист од светски глас Симон Трпчески стана дел и од елитното друштво ѕвездени имиња кои една од водечките светски авиокомпании „Луфтханза“ им ги препорачува
Култура

Најавено објавувањето на компакт-дискот со „Македонисимо“ на Трпчевски и пријателите за британскиот Лин рекордс

А1он
Албумот „Македонисимо“ ќе биде објавен на 28 август, соопшти престижната британска етикета „Лин Рекордс“ (Linn Records), најавувајќи го излегувањето на материјалот со синглот „Не си
Култура

Симон Трпчески ја заврши турнејата низ Велика Британија

А1он
Македонскиот пијанист Симон Трпчески ја заврши турнејата низ Велика Британија со Филхармонскиот оркестар на Осло. Според британските критичари, Симон Трпчески и рускиот диригент Василиј Петренко се „тим
Култура

Маестро Трпчески ќе настапи во Берлинската Филхармонија

А1он
Македонскиот пијанист Симон Трпчески вечер ќе настапи пред една од најреномираните европски музички сцени Берлинската Филхармонија под диригентската палка на рускиот диригент Дима Слободењук. Во