reno

Свет

Владата во Франција го одобри кредитот од пет милијарди евра за „Рено“

А1он
Францускиот министер за економија и финансии Бруно Ле Мер ќе го ратификува државниот загарантиран кредит од пет милијарди евра за помош на производителот на автомобили
Свет

Рено планира да затвори неколку фабрики во Франција

А1он
Францускиот производител на автомобили „Рено“, размислува да затвори неколку фабрики во Франција, како фабриката во Флин, која го склопува електричниот градски автомобил „Зое“ и „Нисан
Економија

Пад на европскиот пазар на автомобили во јануари, особено за француските производители

А1он
Европскиот пазар на автомобили забележа пад за 7,5 отсто во јануари, најмногу поради регулаторните измени, притоа силен пад претрпеа француските производители. Групата Рено (со Алпин,
Економија

„Рено“ со загуба, прва во повеќе од една деценија

А1он
Компанијата Рено денеска соопшти дека во 2019 година ја бележи својата прва загуба за повеќе од една деценија. Францускиот производител на автомобили, кој е во
Спорт

Производствените капацитети на „Рено“ стопирани по кибер нападот

А1он
Производствени капацитети на автомобилската компанија „Рено“ во Франција и Словенија денеска се стопирани по глобалниот кибер напад. Прекинот на производствениот процес бил дел од мерките