povisoki ceni

Економија

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10% во трговија на големо и мало

А1он
На предлог на Министерството за економија, Владата на Северна Македонија на денешната седница донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи
Економија

Владата најавува мерки за намалување на ценовниот шок, но и за фирмите погодени од кризата

Ќе се намалува маржата за дел од производите, за други целосно ќе се укине. Целта е да се намали ценовниот шок, а мерките кои се
Магазин

Вработените во Европарламентот негодуваат поради зголемените цени во кантината

А1он
Ненајавеното зголемување на цените на оброците во кантината на Европскиот парламент до 25 отсто, ги налути вработените во таа институција, објави „Политико“. За порцијата помфрит,