petar stano

Регион

Стано: ЕУ очекува враќање на Србите во косовските институции, истото важи и за формирањето на ЗСО

А1он
Договорот постигнат во средата навечер не е крај на процесот туку почеток на работата. Жосеп Борел ги покани лидерите на Белград и Приштина на нова
Регион

ЕУ демантира дека се откажала од предлогот за Белград и Приштина

А1он
Портпаролот за надворешни работи, Петер Стано, ги демантираше наводите дека Жозеп Борел се откажал од предлогот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Оваа
Регион

Стано: Борбата против организираниот криминал е клучна за Западниот Балкан

А1он
Европската комисија ги поздравува санкциите на САД поврзани за организираниот криминал на Западен Балкан, изјави попладнево портпаролот за надворешна политика, Петер Стано. Тој го коментираше
Регион

Стано: Реакцијата на Борел за Косово се однесува на поширокиот контекст, не на полициската операција

А1он
Портпаролот за надворешна политика на Европската комисија, Петер Стано, даде објаснувања за изјавата на Борел за инцидентите на северот од Косово, истакнувајќи дека целта не
Македонија

Стано: ЕК не бара да престанат протестите

А1он
Европската комисија не бара да престанат протестите, туку органите треба да се остават да ја завршат истрагата за 5-кратното убиство кај Смиљковскито езеро, изјави портпаролот