panama

Свет

30.000 деца-мигранти годинава се обиделе да го преминат смртоносниот Панамски теснец

А1он
УНИЦЕФ предупреди дека се повеќе деца мигранти се обидуваат да ја преминат опасна по живот зона на Панамскиот теснец меѓу Централна и Јужна Америка. Теснецот
Свет

Двајца поранешни претседатели на Панама повикани на судење поради корупција

А1он
Државното обвинителство на Панама соошти дека двајца поранешни претседатели, како и низа други значителни лица, се повикани на судење под обвинение за перење пари, а
Свет

Силен земјотрес ја погоди Панама, епицентарот 62 километри од брегот на Тихиот Океан

А1он
Силен земјотрес со јачина од 6,7 степени по Рихтеровата скала изутринава го потресе западниот дел на Панама. Раздвижувањето на земјата е почувствувано во Херера, Бокас
Свет

Панамскиот претседател соопшти дека му е дијагностицирана ретка болест на крвта

А1он
На панамскиот претседател Лаурентино Кортизо му бил дијагностициран миелодиспластичен синдром, по што тој кажа дека ќе побара и второ мислење, јавија британските медиуми. Миелодиспластичниот синдром
Свет

Во Панама запленети рекордни 10 милиони долари од шверц на дрога

А1он
Властите на Панама објавија дека заплениле рекордни 10 милиони долари во готовина, кои криминалната група поврзана со колумбискиот картел Клан дел Голфо ги стекнала преку
Свет

Панама бара да не се ставаат нејзини претколумбовски наоди на аукција

А1он
Панама побара од германска аукциска куќа „Герхард Хирш Нахфолгер“ да повлече седум претколумбовски предмети од денешното наддавање што, се чини, се дел од културното наследството