nuklearna energija

Свет

Доаѓа ли крајот на атомската енергетика?

А1он
Дојче Веле, Бон Во моментов во 32 земји во светот има 413 нуклеарни реактори, но, според извештајот на Светската нуклеарна индустрија, во 2019 година нуклеарната
Регион

Бугарија и САД потпишаа документи околу 5Г мрежите и нуклеарната енергија

А1он
Бугарија и САД, во присуство на бугарскиот премиер Бојко Борисов и американскиот државен секретар Мајк Помпео, кој се вклучи преку видеоконференциска врска, денеска потпишаа клучни
Свет

МААЕ е подготвена за проверка на договорот со Иран, откако тој ќе биде финализиран

А1он
Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) е подготвена да пристапи кон проверка на договорот меѓу Иран и земјите од групата пет постојани земји членки на
Свет

WEC: Нуклеарната енергија се помалку атрактивна

А1он
Две години по нуклеарната катастрофа во Фукушима, пазарната атрактивност на нуклеарната енергија е намалена поради достапноста на евтиниот природен гас, пад на цената на соларната
Економија

Работилница за регионална соработка во нуклеарната енергија

А1он
Владата нема донесено одлука за започнување на нуклеарна енергетска програма. Доколку се одлучи за тоа ќе се спроведе референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали го