mnr

Македонија

Попоски на меѓународна конференција во Истанбул

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски денеска ќе присуствува на меѓународната конференција насловена „Од Балкански војни до балкански мир“, што ќе се
Македонија

Попоски побара поддршка од Оланд за отпочнување преговори со ЕУ

А1он
Република Македонија очекува поддршка и од Франција за отпочнување на преговорите за членство во Европската унија, рекол министерот за надворешни работи Никола Попоски, на денешната
Македонија

Поповски: Преговорите ќе создадат клима за билатералните прашања

А1он
Четвртата по ред препорака уште еднаш потврдува дека Република Македонија има капацитет, кадровски и организациски да ги отпочне пристапните преговори за членство во ЕУ и
Македонија

Попоски: Не радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле

А1он
Македонските власти го поздравија предложувањето на Меморандум за разбирање од Грција. Првата реакција на Министерството за надворешни работи пристигна во форма на извадок од Дипломатскиот
Македонија

Македонска делегација остана без авион за Штутгарт

А1он
Бидејќи авиокомпанијата им го откажала летот, делегацијата на Собранието на Република Македонија нема да присуствува на Втората меѓународна конференција на Законодавно-правни комисии што се одржуваат
Македонија

Шведска со максимална поддршка за евроинтеграциите на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Попоски денеска оствари работна посета во Кралството Шведска. За време на еднодневниот престој во Стокхолм, Попоски оствари средби
Македонија

Иванов: Има потенцијал за уште посилна соработка меѓу Македонија и Турција

А1он
Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска се обрати на свеченото отворање на „ТОББ Меѓународниот бизнис форум“ во Истанбул, на кој учествуваат над 1.000 бизнисмени
Македонија

Новиот амбасадор на Словенија ги предаде акредитивите

А1он
Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во понеделникот ги прими копиите од Акредитивните писма од новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Република