milco

Култура

Ретроспектива на Манчевски и премиера на „Кајмак“ на Софија Филм Фест, Манчевски и на чело на меѓународното жири

А1он
„Ретроспектива на целосното творештво е едно од оние специјални задоволства – Гледаш каде ти оди гласот“, изјави славеникот Манчевски. Интернационалниот филмски фестивал во Софија претставува
Култура

Ретроспектива на Манчевски во Бразил

А1он
Во Бразил почна ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Неговите филмови „Пред дождот“, „Прашина“, „Сенки“ и „Мајки“ ќе бидат прикажани како дел од едукативната
Македонија

Пожар во куќата на Милчо Манчевски, изгорени старини

А1он
Денеска рано наутро избувнал пожар во подрумот на куќата на режисерот Милчо Манчевски. Куќата се наоѓала на улица „Димитрије Туцовиќ“ во центарот на Скопје. Од