kovid pasos

Регион

Кикиљас: Дигиталниот Ковид сертификат не е привилегија или казна

А1он
Дигиталниот Ковид сертификат е мерка за заштита на јавното здравје, не го поставуваме како привилегија на вакцинираните или казна, истакна грчкиот министер за здравство, Василис
Свет

Германија: Пасошите за вакцинација се најбарани за фалсификување

А1он
Пасошите за вакцинација во моментов се најбарани во Германија, а се појавуваат сè поголем број фалсификувани документи. Државното обвинителство во Минхен соопшти дека во моментов
Регион

Европскиот дигитален Ковид сертификат презентиран во Атина

А1он
Доказ за вакцинација, доказ за негативен ПЦР или антигенски (рапид) тест или доказ за прележана болест, заедно со основните лични податоци, содржи европскиот дигитален Ковид
Регион

Грција задоволна од договорот за европскиот дигитален Ковид сертификат

А1он
Исклучително позитивна разврска, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис го карактеризираше договорот меѓу Европскиот парламент и Европскиот совет за дигиталниот Ковид сертификат, јави дописничката на МИА од
Свет

ЕУ се уште без договор за ковид-пасошот, разговорите продолжуваат утре

А1он
Лидерите на ЕУ доцна синоќа не успеаја да ги договорат деталите за европските ковид-пасоши, што големите туристички центри ги сметаат за витални за спас на
Свет

Австрија: Руската и кинеската вакцина против Ковид-19 нема засега да бидат внесени во „зелениот пасош“

А1он
Министерството за здравство на Австрија појасни дека лицата кои биле вакцинирани во странство со руска или кинеска вакцина против коронавирусот нема да бидат третирани како
Регион

Од денеска во Србија е достапен дигиталниот зелен сертификат

А1он
Граѓаните на Србија од денеска можат да го преземат Дигиталниот зелен сертификат, односно потврдата за вакцинација против Ковид-19 и резултатите од различни тестови на инфективната
Регион

Вучиќ: Србија обезбеди вакцини за 185.000 граѓани од регионот

А1он
Претседателот Александар Вучиќ изјави дека Србија од почетокот на кризата испратила околу 120.000 вакцини во земјите од регионот, додека во самата Србија вакцинирала околу 65.000