kovid pasos

Регион

Хрватска и 12 членки на ЕУ се договорија за туристички „ковид-пасош“

А1он
Хрватска и дванаесет членки на Европската унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. „ковид-пасош“, кој ќе се вика „зелен пасош“ што ќе го олесни
Свет

Не требаше многу: Лажни ковид-пасоши се појавија на интернет

А1он
Само неколку недели откако повеќе европски и светски земји најавија воведување на ткн „ковид-пасоши“, вакви лажни документи веќе се продаваат преку интернет по поволни цени,
Свет

Псаки: На Американците нема да им се наметнуваат „здравствените пасоши“

А1он
Белата куќа соопшти дека нема да им ги наметнува „здравствените пасоши“ на Американците како потврда дека се вакцинирани против Ковид-19. -Владата не поддржува и нема
Свет

Дигиталните сертификати за вакцинација на ЕУ ќе бидат подготвени најдоцна во јуни

А1он
Дигиталните сертификати за вакцинација на ЕУ ќе бидат подготвени најдоцна во јуни, рече шпанската министерка за надворешни работи Аранча Гонзалес Лаја. Минатиот месец, лидерите на
Економија

(ВИДЕО) Бектеши: Ќе преговараме со сите соседи за взаемно признавање на ковид тестовите

Искра Манојлоска
Министерот за економија, Крешник Бектеши, вели дека следуваат преговори со сите соседни земји за взаемно признавање на ковид-тестовите. „Ќе бараме од нашите соседи, и европските
Свет

ВИДЕО: Бретон го презентираше корона-пасошот за ЕУ

А1он
Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон во интервју за неколку француски медиуми го презентираше „европскиот здравствен сертификат“ за вакцинација против коронавирусот, кој ќе им
Свет

Старт на европскиот здравствен сертификат од 15 јуни

А1он
Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон денеска во интервју за неколку медиуми го презентираше европскиот здравствен сертификат за вакцинација против Ковид-19. Тој истакна дека
Свет

ЕП ја забрзува постапката – до лето се можни дигиталните зелени сертификати

А1он
Мнозинството европратеници вчера изразија поддршка за брзо воспоставување на дигиталниот зелен сертификат, што за цел го има олеснувањето на слободно и безбедно движење во Европската
Свет

Ковид пасошите би можеле да го спасат летото, но за некои земји ќе бидат голем проблем

А1он
Си Ен Ен – Атланта Вратите на летото во Европа се отвораат полека и тоа со крцкање, а оние што сакаат да поминат низ нив