koronavrius vakcina

Свет

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ

А1он
Русија е отворена за предлогот на Европската унија за меѓусебно признавање на вакцините против Ковид-19 и сертификатите за имунизација, изјави денеска рускиот министер за надворешни
Свет

СЗО, СТО, ММФ и Светска банка апелираат на еднаков пристап до вакцините

А1он
Светските лидери мораат да преземат „нова обврска“ да работат на поправедна дистрибуција на вакцините против Ковид-19 на планетата со цел да се изборат против пандемијата
Македонија

Филипче: Вакцинацијата ни ја враќа слободата

А1он
Само со масовна вакцинација на што поголем број граѓани ќе спасиме човечки животи и ќе ставиме крај на пандемијата. По три силни брана вирусот конечно
Свет

Иран почна вакцинација против Ковид-19

А1он
Иран денеска почна кампања за вакцинација на населението против коронавирусот. – Почнавме национална вакцинација против Ковид-19, истакна иранскиот претседател Хасан Рохани, кој преку видео-конференција учествуваше
Свет

Европската унија го ограничи извозот на вакцини за Северна Ирска

А1он
Европската унија го ограничи извозот на вакцини против коронавирусот во Северна Ирска, заобиколувајќи делови на протоколот од договорот за брегзит. Првиот министер на Северна Ирска,
Свет

Мишел: Фармацевтските компании мора да ги исполнат договорите

А1он
Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска изјави дека ЕУ ќе ги принуди фармацевтските компании да ги исполнат договорите за испорака на вакцини со земјите