koreja

Регион

„Кралот на криптовалутите“ од домашен притвор се враќа во затвор

А1он
Вишиот суд во Подгорица ја укина одлуката со која се прифаќа кауцијата од вкупно 800.000 евра, понудена од сопругите на корејските државјани До Квон (32)
Свет

Шерман разговараше со корејски и јапонски министри за Северна Кореја, војната во Украина

А1он
Заменичката државен секретар Венди Шерман разговараше денеска со министерот за надворешни работи на Република Кореја, Чои Јонг Кун и со заменик министерот за надворешни на
Свет

Ванг: Прашањата на Корејскиот Полуостров да се решат со дијалог

А1он
Шефот на кинеската дипломатија Ванг Ји денеска изјави дека прашањата на Корејскиот Полуостров дека треба да се решаваат со дијалог. Ванг кој учествува на трилатералниот
Свет

ЦСИС: Забележани знаци на активност во севернокорејскиот нуклеарен комплекс Јонгбјон

А1он
Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон (ЦСИС) во најновиот извештај наведува дека речиси по два месеци од пропаднатите разговори за денуклеаризација помеѓу американскиот
Свет

Сверна и Јужна Кореја ги отстрануваат минските полиња

Северна и Јужна Кореја почнаа да ги отстрануваат минските полиња на нивната силно утврдена меѓусебна граница, што е дел од процесот за намалување на тензиите
Економија

Полицијата изврши претрес во седиштето на корејското БМВ

А1он
Полицијата во Сеул денеска спроведе претрес во седиштето на корејското БМВ, како дел од истрагата за тоа дали германскиот производител на автомобили ги прикрил дефектите
Свет

Средбата на лидерите на двете Кореи договорена за 27 април

А1он
Високи официјални претставници на Северна и Јужна Кореја на преговорите во демилитаризираната зона Панмунџон одржани денеска, се договрија средбата меѓу лидерите на двете земји Ким
Свет

Пјонгјанг: Трите носачи на авиони на САД кај Корејскиот Полуостров туркаат кон нуклеарна војна

А1он
Присуството на трите американски носачи на авиони „Роналд Реган“, „Теодор Рузвелт“ и „Нимиц“ кај Корејскиот Полуостров го турка регионот поблиску до нуклеарна војна, се наведува