izbori kosovo

Регион

Вучиќ: Берлин преку Брисел ќе има главен збор во решавање на косовското прашање

А1он
Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Берлин преку Брисел ќе води главен збор во решавањето на косовското прашање, бидејќи за специјален пратеник на ЕУ
Регион

Харадинај го призна поразот на изборите

А1он
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово и Социјалдемократската партија, Рамуш Харадинај, по завршувањето на изборите, според косовските медиуми индиректно го призна поразот. „Алијансата расте,