incidenti

Македонија

СПМ ги осуди протестите во Скопје

А1он
Социјалистичката партија на Македонија денеска на прес-конференција ги осуди за насилните протести што изминатите два дена се случуваа во Скопје. – СПМ најостро го осудува
Македонија

(ВИДЕО) Тодоров: Повиците за насилство кулминираа кога требаше да се покрие срамот на Црвенковски

А1он
Министерот Никола Тодоров на денешната пресконференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ најостро ги осудува вчерашните инциденти. „Нема ниту една прифатлива и разбирлива причина за предизвикување на насилство,
Македонија

Каменувани автобуси со симпатизери на Руфи Османи

А1он
Засега напознати лица, вечерва околу 19 часот во скопската населба Ѓорче Петров ги каменувале автобусите кои превезувале симпатизери на Национална демократска преродба, јави Прес 24.
Македонија

ДУИ: Граѓаните да ја зачуваат ладнокрвноста и да не потпаѓаат на манипулации

А1он
Демократската унија за интеграција попладнево преку соопштение изрази жалење за денешните настани и ги повика граѓаните да не потпаѓаат на манипулации на субјекти за тесно
Македонија

Неколкумина приведени по денешните насилни протести во Скопје

А1он
Неколку лица се приведени, а се работи на приведување на уште неколкумина откако денеска  група млади, припадници на албанската етничка заедница одржаа насилен протест во Скопје. Портпаролот на МВР Иво
Македонија

ВИДЕО: Демолирани возила и искршено полициско возило

А1он
[staff name=”Јасна Атанасова” position=”Автор”][/staff]Протестот заврши, по улиците е мирно. Еден час по инцидентот на мостот „Гоце Делчев“, дел од демонстрантите беа приведени, а дел потиснати
Македонија

ВИДЕО: Демонстрантите демолираа се пред себе

А1он
Пред Владата на Република Македонија демонстранти се собраа на контрапротести поради револт од вчерашните истепани Албанци. За време на протестот тие ја демолираа автобуската постојка
Видео Македонија

ВИДЕО: Тепачки пред влада, превртени коли, употребен солзавец

А1он
Полицијата употреби солзавец за да ги растера младите кои протестираа поради тепаните Албанци од вчера. Демонстрантите кои тргнаа од пред Јаја-пашината џамија откако стигнаа пред владата,
Македонија

ВИДЕО: Инциденти пред Владата

А1он
Албанците кои протестираат пред Владата на Република Македонија се судрија со полицијата.  Полицијата интервенираше, откако групата која протестира започна да фрла со камења кон нив. Полициско