gadafi

Свет

Либискиот суд му ја врати претседателската кандидатура на синот на Гадафи

А1он
Либиски суд денеска му ја врати официјалната кандидатура за претседател на земјата на Саиф ал Ислам, син на починатиот диктатор Моамер Гадафи, за изборите што
Свет

Либиската изборна комисија ја одби кандидатурата на синот на Гадафи за претседателските избори

А1он
Либиската изборна комисија вчера јави дека ја отфрлила кандидатурата на Саиф ал Ислам Гадафи, синот на либискиот диктатор Моамер ел-Гадафи, за претседателските избори, закажани на
Свет

Синот на Гадафи се кандидира на претседателските избори во Либија во декември

А1он
Синот на соборениот либиски лидер Моамер Гадафи, Сеиф ел Ислам, се кандидираше за претседателските избори закажани за декември, изјави претставник на изборната комисија за локалните
Свет

Американски сенатор објави фотографија од убиството на Гадафи како закана за Мадуро

А1он
Американскиот сенатор, Марко Рубио на „Твитер“ стави фотографија од убиството на либискиот водач Муамер Гадафи како порака за венецуелскиот претседател Николас Мадуро. – Меѓутоа, таквата
Свет

Обвинителката на Меѓународниот кривичен суд бара „неодложно апсење“ на синот на Гадафи

А1он
Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Фатоу Бенсоуда, побара денеска „неодложно апсење“ на синот на поранешниот либиски лидер Муамер Гадафи, Саиф ал Ислам Гадафи,
Свет

Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози?

А1он
Починатиот либиски лидер Моамер Гадафи своеврмено признал дека во 2007 година ја финансирал претседателската кампања на поранешниот претседател на Франција, Николас Саркози. Аудио записот од
Свет

Која е вистината за смртта на Гадафи?

А1он
Новите докази за убиството на соборениот либиски диктатор Моамер Гадафи отвораат нови прашања за околностите на неговата смрт, соопшти Хјуман Рајтс Воч (HRW). Пред годишнината