francija

Економија

Планот за укинување на 8.000 работни места е „неприфатлив“ за Франсоа Оланд

А1он
Францускиот претседател Франсоа Оланд на денот на националниот празник на неговата земја вети дека државата ќе интервенира за да го спречи спроведувањето на планот на
Свет

Оланд не предвидува промена на статутот на „првата дама“

А1он
Запрашан за твитот на неговата придружничка Валери Триервеилер која застана на страната на противникот во парламентарните избори на поранешната придружничка на Фрасноа Оланд и мајка
Свет

Започна прославата на францускиот национален празник 14 јули

А1он
Со традиционалната воена парада на Шанзелизе (Елисејските полиња) започна прославата на францускиот национален празник 14 јули. Воената парада почна со француските сини шлемови, поточно сини
Свет

Видео: Оланд исмејан заради џуџестиот изглед

А1он
Французите останаа вџашени во текот на последната посета на нивниот претседател во Велика Британија бидејќи изгледаше како џуџе. Франсоа Оланд во текот на првата службена
Свет

Првиот сириски дезертер – генерал патува за Париз

А1он
Францускиот министер за надворешни работи Лорен Фабиу соопшти дека Манаф Тлас, син на поранешниот министер за одбана на Сирија, патува за Париз, бегајќи од режимот