esma redzepova

Македонија

Четири години од смртта на Есма: Пропаѓа ограбената куќа која треба да биде музеј за неа и Стево Теодосиевски

Кристијан Ландов
И по четири години од смртта на кралицата на ромската музика, Есма Реџепова-Теодосиевска, нејзината куќа во близина на скопското Кале пропаѓа. По неколкуте грабежи, во
Македонија

Обезбедени се средства за споменик на гробот на Есма Реџепова

Кристијан Ландов
Формирана е работа група и се обезбедени финансиски средства за изградба на споменик на гробот на Есма Реџепова, соопшти денеска премиерот Зоран Заев. Одговорајќи на пратеничко
Македонија

Комеморација и книга на жалост за Есма Реџепова-Теодосиевска

А1он
Советот на Град Скопје денеска од 11 часот ќе одржи комеморативна седница за пејачката, текстописец, хуманитарка и советник во Град Скопје Есма Реџепова-Теодосиевска, која почина