eib

Регион

ЕИБ ѝ додели на Србија заем од 200 милиони евра за да ги ублажи последиците од кризата

А1он
Со цел ублажување на последиците од пандемијата, Владата на Србија и Европската инвестициска банка (ЕИБ) потпишаа финансиски договор за заем вреден 200 милиони евра, со
Економија

ВИДЕО: Поддршка од 100 милиони евра од ЕИБ за македонските мали и средни претпријатија

А1он
Нови 100 милиони евра добри земјава од Европската инвестициска банка (ЕИБ) наменети за поддршка на петпријатијатам со договор што беше потпишан денеска. – Денеска потпишавме
Регион

Алесандро Брагонѕи е нов шеф на претставништвото за Западен Балкан на Европската инвестициска банка

А1он
Алесандро Брагонѕи е назначен за нов шеф на Претставништвото за Западен Балкан на Европската инвестициона банка. Тој ја наследува Дубравка Негре, чијшто мандат заврши во
Економија

ЕИБ од 2022 година ќе престане да финансира производство на енергија со гас и нафта

А1он
Европа треба да сфати дека нејзината иднина веќе не е во фосилни горива, изјави денеска претседателот на Европската инвестициска банка Вернер Хоер, презентирајќи ги резултатите
Економија

Заев – Павлова: Силна поддршка во европската агенда, на стратешките регионални и домашни проекти

А1он
Определеноста кон значителен напредок на стратешки важните проекти за државава, како што се следната фаза на патното регионално поврзување во рамките на проектот Коридор 8
Регион

ЕИБ поддржува спроведување на Зелената агенда во земјите од Западен Балкан

А1он
Претседателот на Европската инвестициска банка (ЕИБ) Вернер Хојер ја поздрави одлуката на земјите од Западен Балкан да се посветат на спроведување на Зелената агенда и
Економија

ЕИБ: Источноевропските компании потешко ќе доаѓаат до кредити

А1он
Малите и средни компании од Централна, Источна и Југоисточна Европа (ЦЕСЕЕ) годинава ќе се соочат со значително построги критериуми за одобрување на кредити, се наведува