brexit

Свет

Зајберт: Меркел и Џонсон набрзо ќе разговараат за Брегзит

А1он
Набрзо ќе треба да се одржи средбата на германската канцеларка Ангела Меркел со нејзиниот британски колега, премиерот Борис Џонсон, на која двајцата ќе разговараат за
Свет

Шкотска е подготвена да поддржи секого кој е против Брегзит

А1он
Лидерката на Шкотската национална партија, Никола Старџен, изјави дека нејзината партија, со своите 35 пратеници, ќе ги испита сите опции во парламентот да го спречи
Свет

„Гардијан“: Лондон повлекува дипломати од Брисел поради брегзит

А1он
Британските дипломати ќе се повлечат од институционалните структури на Европската унија во Брисел за неколку дена, како што е планирано од владата на Борис Џонсон,
Свет

Група британски пратеници се обидува да ја принуди Меј да го одложи Брегзит

А1он
Група британски пратеници денеска соопшти дека ќе се обидат да усвојат закон кој би ја принудил премиерката Тереза Меј да побара одложување на британското заминување
Свет

Три милиони Британци потпишаа петиција против Брегзит

Виктор Јованов
Петицијата која ја повикува британската Влада да го повлече Членот 50 со кој се регулира напуштањето на Британија на Европската унија, денеска ја потпишаа три
Свет

Планот на Тереза ​​Меј за Брегзит се соочува со отпор на 80 нејзини сопартијци

А1он
Конзервативната партија на британската премиерка Тереза ​​Меј се соочува со „катастрофална поделба“ во врска со планот на Меј за излез од Европската унија, изјави поранешниот