Сервер: Балканот ќе трпи долготрајни последици од Брегзит

Од:

Балканот ќе почувствува моментални и долготрајни последици од излегувањето на Велика Британија од Европската унија, оценува американскиот политички аналитичар Даниел Сервер, додавајќи дека Брегзит ја отвора вратата за зголемено руско влијание.

– Тој регион многу зависи од европската трговија и инвестиции, а уште поважено е политичкото влијание. Брегзит ќе ја отвори вратата за зголемено руско влијание. Владимир Путин сигурно ќе ги зголеми своите притисоци врз Србија, врз Република Српска и врз Македонија да ги одврати од ЕУ и од НАТО, посочи Сервер.

Тој оцени дека Брегзит е многу лоша вест за Британија, за ЕУ, за САД, за Балканот, но добра за Путин.

Сервер на прашањето како САД ќе се постават кон Велика Британија, наведе дека Вашингтон „ќе се труди да се однесува дека ништо не се случило“.

– Доналд Трамп (најизвесниот кандидат на Републикаската партија за претседател на САД) сигурно ќе извлече некаклва корист од тоа, а (неговата ривалка од Демократската партија) Хилари Клинтон ќе изгуби, посочи Сервер. 

Би можело да ве интересира

Зајберт: Меркел и Џонсон набрзо ќе разговараат за Брегзит

А1он

Шкотска е подготвена да поддржи секого кој е против Брегзит

А1он

Нема судење за Џонсон поради „лажењето за Брегзит“

А1он

Хамонд: Брегзит-от без договор ќе биде спречен

А1он

„Гардијан“: Лондон повлекува дипломати од Брисел поради брегзит

А1он

Група британски пратеници се обидува да ја принуди Меј да го одложи Брегзит