avijacija

Македонија

Одбележани „100 години македонска авијација“, изложено и првото летало „Илинденка“

А1он
Со акробатско летање со авиони и едрилици, прелети во група и низок прелет на патнички авион, падобранци со најголемото државно знаме од воздух, и со
Македонија

„Илинденка“, првото летало на македонската авијација, изложено во Стенковец

А1он
Првото летало на македонската авијација – „Илинденка“ е изложено денеска на спортскиот аеродром Стенковец, каде се одржува свеченост со голем аеромитинг по повод 100 години
Свет

Летот на Квантас од Лондон до Сиднеј постави рекорд за најдолго патување во светот без прекин

А1он
Авионот Боинг 787-9 „Дримлајнер“ на австралискиот авиопревозник „Квантас“ го заврши најдолг лет без слетување досега регистриран во патничката авијација, соопшти Си-Ен-Ен. Патничкиот авион тестираше лет
Свет

Квантас тргнува на најдолгиот непрекинат лет од Њујорк до Сиднеј

А1он
Австралиската авиокомпанија „Квантас“ денеска тргнува на најдолгиот непрекинат лет од Њујорк до Сиднеј. Четириесет патници и членови на екипажот, претежно вработени во „Квантас“, денеска ќе
Свет

ФАА: Поради автопилотите, пилотите заборавиле да управуваат со авионите

А1он
Федералната воздухопловна администрација на САД (ФАА), заклучи дека таканаречените автопилоти, автоматски системи за управување со патнички авиони, придонеле кон намалување на практиките и навиките на
Свет

Турција вети помош за фирмите погодени од банкротот на „Томас Кук“

А1он
Министерот за туризам на Турција, каде во моментов се блокирани 21.000 клиенти на банкротираниот туроператор „Томас Кук“, соопшти денеска дека ќебиде воспоставена програма за кредитна
Свет

Германските пилоти договорија поголеми плати со „Рајанер“

А1он
Германските пилоти за првпат успеаја да постигнат договор за своите плати со раководството на „Рајанер“, соопшти денеска синдикатот ВЦ, во услови кога ирската нискотарифна авиокомпанија
Економија

Навигаторите од регионот во Скопје се координираат за прелетите во летниот период

А1он
Координација на летовите во Југоисточниот регион со цел ефикасно опслужување на воздушниот сообраќај во текот на претстојната летна сезона, е главната тема на прелиминарниот координативен