antisemitizam

Свет

Соучениците издлабиле свастика на тинејџер со аутизам: „Такво нешто не сме виделе со децении“

А1он
На грбот на момче со тежок облик на аутизам неговите соученици од средно училиште му издлабиле свастика. Страшниот чин се случил во средното училиште Кларк
Свет

Земјите-членки на ЕУ изразија загриженост поради растот на антисемитизмот

А1он
Земјите-членки на Европска Унија денеска едногласно усвоија декларацијаво која изразуваат загриженост поради пораст на антисемитизмот. Во декларацијата се наведува дека е многу загрижувачки растот на
Свет

Во Германија зголемен бројот на кривични дела со антисемитска позадина

А1он
Бројот на антисемитски кривични дела во Германија се зголеми за 13 проценти минатата година, објави денеска весникот „Велт ам Зонтаг“. „Минатата година беа регистрирани околу
Свет

Макрон: Негирањето на Израел како држава е нова форма на антисемитизам

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Ерусалим изјави дека негирањето на правото на постоење на Израел како држава е нова форма на антисемитизам, пренесоа француските
Свет

Значајна разлика во перцепцијата на антисемитизмот кај Евреите и не-Евреите во ЕУ

А1он
Резултатите на последниот Евробарометар за перцепцијата на антисемитизмот во ЕУ покажуваат драстични разлики помеѓу припадниците на еврејската заедница и другите, јави дописничката на МИА во
Свет

Анкета: Повеќе од една-третина од Евреите не се чувствуваат безбедно во ЕУ

А1он
Резултатите на истражувањето во Европска унија, објавени денеска, покажуваат дека една-третина од европските Евреи во последните пет години размислувале да емигрираат, бидејќи не се чувствуваат
Македонија

Одбележување на Меѓународниот ден против фашизмот и антисемитизмот

А1он
По повод одбележувањето на „Меѓународниот ден на борбата против фашизмот и антисемитизмот“ денеска ќе биде потпишан првиот Mеморандум за соработка меѓу Еврејската заедница во Република Македонија,
Култура

Недељковиќ на конференција за борба против антисемитизам

А1он
Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ денеска и утре ќе учествува на Меѓународната конференција посветена на борбата против антисемитизмот во Киев, Украина. Конференцијата се одржува по повод одбележувањето