abas

Свет

„Историска“ средба на палестинскиот претседател и лидерот на Хамас во Алжир

А1он
Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун организираше „историска” средба на палестинскиот претседател Махмуд Абас и лидерот на палестинското исламистичко движење Хамас, Исмаил Ханије, објави алжирската национална телевизија.
Свет

Абас со критика на „двојните стандарди“ на западните земји кон Украина и Палестина

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас предупреди на „двојните стандарди“ на западните земји, кои, повикувајќи се на меѓународното право, брзо воведоа санкции кон Русија поради инвазијата на
Свет

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас даде рок од една година за Израел да се повлече од окупираните палестински територии, во спротивно палестинската власт повеќе нема да
Свет

ВИДЕО: Погребот на познат палестински активист се претвори во протест против претседателот Абас

А1он
За време на закопот на познат активист, противник на палестинските лидери, кој почина за време на апсење, илјадници Палестинци денеска повторно побараа палестинскиот претседател Махмуд
Uncategorized

Махмуд Абас во Германија поради здравствени проблеми

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас вчера отпатува за Германија на лекарски прегледи, соопштија палестинските власти. Абас (85) во последните денови учествуваше на јавни настани и немаше
Свет

Абас во честитката до Бајден апелира за зајакнување на односите на САД со Палестина

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас во соопштението во кое им честита на новоизбраниот претседател и на потпретседателката на САД, Џо Бајден и Камала Харис, апелира до
Свет

Абас се надева дека изборите во Израел ќе доведат до мировни преговори

А1он
Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изрази надеж дека исходот од изборите ќе му помогне на Израел „да дојде на преговарачката маса” и да тргне „на
Свет

Абас: ОН да се обидат да стават крај на „израелската окупација“

А1он
Претседателот на Палестинската Автономна Управа, Махмуд Абас денеска ги повика ОН да се обидат да стават крај на „израелската окупација“ на палестинските територии. – ОН
Свет

Нетанјаху и Абас се поздравија првпат по пет години во Париз

А1он
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска си ги стиснаа рацете, првпат по пет години, во кулоарите на Светската конференција на ОН за