ВИДЕО: Скандалозен потег на францускиот тенисер

Од:

Францускиот тенисер Уго Гастон предизвика скандал на АТП Челинџерот во Верона.

Моментално 92. играч во светот на поен пред завршување го предаде мечот против Аргентинецот Марко Трунџелити, поради што се најде на удар на критиките.

По освојувањето на првиот сет (6:3) и губењето на вториот (6:2), францускиот тенисер му го предаде мечот на Аргентинецот во решавачкиот трет сет кога беше на само еден поен од пораз – 5:2 и 40. :0 за Трунџелити.

По грешката на францускиот тенисер со која Трунџелити доби три меч топки, Гастон неочекувано се приближи до мрежата и го чекаше противникот да му честита за победата, по што се повлече од теренот.

Веднаш следеа жестоки реакции од тениската јавност.

Поединци дури мислат дека мечот е сомнителен и дека властите треба да се вклучат и да го истражат случајот.

Французинот одамна е познат во светот на тенисот по своето скандалозно однесување.

Неспортски потег направи и во мај, на мечот со Борна Чориќ на Мастерсот во Мадрид.

Во моментот кога Ќориќ се подготвуваше за сервис, Гастон уфрли втора топка во теренот со намера да го повтори поенот.

Ќориќ на крајот го победи со 6:3, 6:3, а Французинот беше казнет со 133.000 евра поради скандалозниот потег.

Би можело да ве интересира

Седум тенисери се суспендирани поради местење натпревари

Горан Наумовски

Шелтон смета дека Федерер е најдобриот на сите времиња

Предраг Петровиќ

Српска тенисерка добива смртни закани: Наталија ги откри пораките што ги добила

Горан Наумовски

Руска тенисерка доби забрана за влез во Полска од Белград, непожелна е

Предраг Петровиќ

Филип Краиновиќ се повлече од Вимблдон

Предраг Петровиќ

Кирјос: Не жалам, загубив од најголемиот на сите времиња

Предраг Петровиќ