ВИДЕО: Ѓоковиќ за обидите да го прогласат за антиваксер

Од:

Новак Ѓоковиќ во едно од неодамнешните интервјуа беше запрашан за неговиот став за вакцините.

Со својот одговор на оваа тема може да се каже дека Ноле им ги затвори устите на сите критичари и „хејтери“. Имено, по пандемијата на вирусот Ковид, тенисерот не сакаше да ја прими вакцината, која долго време го држеше надвор од терените и му создаваше бројни проблеми на разни турнири, а сето тоа кулминираше со заминувањето од Австралија.

Сепак, во последното интервју тој истакна дека не е ниту за, ниту против вакцината. Тој истакна дека секогаш ќе ја поддржува филозофијата на избор.

„Луѓето се обидуваат да ме прогласат за антиваксер. Јас не сум ни антивваксер, ниту сум проваксер, јас сум за можност за избор“, изјави Новак Ѓоковиќ за емисијата 60 минути.

За потсетување, Новак на тренинзите ќе им се врати на 10 декември, како што најави неговиот кондиционер, а првиот егзибициски меч со Алкараз треба да го има на 27 декември, по што ќе учествува на Купот на Јунајтед во Перт.

Би можело да ве интересира

Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Вимблдон

(ВИДЕО) Трет пат ме прашуваш истото: Новак замина сред интервју на ББС

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третото коло и израмни уште еден рекорд на Ферер

Новак Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Предраг Петровиќ

Новак се откажува од Ролан Гарос

Новак не победува на турнири, а предноста ја зголемува на АТП листата

Предраг Петровиќ