ВИДЕО: Данската телевизија објави снимка од разговорот на Драган Начевски поради кој е суспендиран

Од:

Данската телевизија Спорт 2 го објави видеото во кое Драган Начевски и човек кој нему му се претставил како бизнисмен кој сака да внесе кинеска екипа во СЕХА лигата. Во текот на разговорот, „бизнисменот“ кој всушност е човек на телевизијата ја споменува темата за местење натпревари и вели дека има добри конекции во Азија.

Начевски одбива да се нафати на догвор за ваквата шема, но данската телевизија ја извеситла ЕХФ дека тој всушност не се одградил доволно во текот на разговрот.

ЕХФ покрена истрага и го суспендираше Начевски од должноста во федерацијата.

Данската телевизија во текстот објаснува дека за Начевски добиле повеќе индиции кој долги години назначува судии за најголемите европски натпреварувања.

Снимката е направена во 2020 година за време на Европското првенство во Шведска.

Текстот и видеото на следниот ЛИНК.

Би можело да ве интересира

ЕХФ го суспендираше Драган Начевски поради наводи за учество во „местење“ натпревари

Катерина Ѓуровски