Угледниот шпански весник тврди: Ова се 14 причини зошто Новак е најдобар на сите времиња

Од:

Утрото откако Новак Ѓоковиќ го освои УС Опен, „Марка“ објави текст со следниов наслов: 14 причини кои го крунисуваат Ѓоковиќ како најдобар во историјата.

Новинарот Хоан Солсон наведе 14 ставки кои го прават Новак достоен да се нарекува „GOAT“.

– Новак Ѓоковиќ одамна стави крај на дебатата за тоа кој е „GOAT“ во тенисот на статистички план. Некој ќе продолжи да ја истакнува елеганцијата на Роџер Федерер, друг брендот Рафаел Надал на земјена подлога и Ролан Гарос. Бројките зборуваат сами за себе и го прават Ноле (36) најдобриот играч кој некогаш држел рекет – се наведува во воведот на текстот.

Зошто Новак Ѓоковиќ е најдобар на сите времиња според „Марка“

1. Најмногу грен слем титули – 24
2. Најстариот шампион на УС Опен – 36 години и три месеци
3. Тој е единствениот со најмалку четири титули на три различни Грен слем турнири
5. Најмногу недели на број еден – 389 (досега)
6. Рекорден по број на поени во една сезона – 16.785 поени во 2015 година
7. Најмногу освоени Мастерс турнири – 39
8. Тој беше единствениот кој ги освои сите девет Мастерси, а сите ги освои најмалку двапати
9. Најмногу грен слем титули по 30. роденден – 12 вакви трофеи
10.Тој го дели рекордот со Федерер по бројот на мастерс финалиња – шест титули
11.Подобар учинок од најголемите ривали во меѓусебните мечеви – Против Надал 30:29, против Федерер 27:23
12.Најдобар сооднос на одиграни натпревари и победи – 82,9 отсто, победи на 1.287 натпревари и 1.076 триумфи
13.Најмногу титули од активните тенисери – 96, Надал има 92, Федерер 103, Џими Конорс 109
14.Најмногу грен слем финалиња вклучувајќи ја и женската категорија – 36 финални натпревари

Тој беше единствениот кој освои три Грен слем трофеи во четири сезони

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Тенисерите на Србија повторно излегоа со истата спорна песна

Предраг Петровиќ

Фереро: За Новак останав без зборови

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Стотици фанови го чекаа Ноле пред хотелот по победата во Торино

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го остави Федерер зад себе и го урна последниот рекорд на Швајцарецот

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ: Подготвен сум да го нападнам и рекордот на Конорс по број на титули

Ѓоковиќ го совлада Димитров за седмиот трофеј на Мастерсот во Париз

Предраг Петровиќ