Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Од:

Хокеарите на Питсбург Пингвинс триумфираа во „Стенли купот“ откако во финалето го победија ривалот Сан Хозе со 4-2 во добиени натпревари. Во натпреварот број шест, одигран на теренот на Сан Хозе, Питсбург победи со 3:1 и титулата ја освои на гостински терен.

Головите за Питсбург ги постигнаа: Брајан Думолин, Крис Летанг и Патрик Хорнквист, додека стрелец за Сан Хозе беше Логан Котур. Играчите на Питсбург головите ги постигнаа во секој период по еден, додека Сан Хозе успеа да изедначи, но не и да се избори за „мајсторка“.

Питсбург по четвртти пат успеа да го освои вредниот пехар во „Стенли купот“.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Чикаго Блекхокс и Отава Сенаторс во вториот круг

Емир Латифовиќ