(ВИДЕО) Срам за Реал Мадрид на Ел Класико: Барселона им го сервираше едно од најголемите понижувања во историјата

Тага, беда и пекол се трите збора со кои може да се опише вечерашниот натпревар на Реал Мадрид во Ел Класико.

Кралскиот клуб беше уништен, поточно изобличен, против големиот ривал Барселона на својот стадион, пред своите навивачи, кои на крајот ги исвиркаа сите на теренот. Заслужено може да се каже, Каталонците одиграа вистинска класа фудбал – 0:4 (0:0).

Ако првото полувреме не можеше да ни каже каков ќе биде конечниот исход од овој натпревар, тогаш веќе на почеток на второто полувреме работите станаа појасни. Иако немаше голови во тие воведни 45 минути, уште тогаш се намириса дека Барселона може да го исфрли Реал.

И кога започна второто полувреме, се тргна надолу за Кралскиот клуб. Во нападот не можеа ништо, а во одбраната беа уште полоши. Всушност, беа катастрофални.

Колку во 54. минута беше контра која им зададе главоболка на Мадрид. Касадо ја испрати топката до Роберт Левандовски, а тој едноставно не греши во тие ситуации…

Домаќините се уште не се ни опоравиле од шокот, а следеше нов уште поболен удар, овој пат со глава. Повторно, Левандовски беше на вистинското место во вистинско време.

А каков меч на Барса ќе беше ако Ламине Јамал ​​не даде гол? Ги дочека и своите пет минути во Ел Класико, па веќе во 77. минута направи „Сантијаго Бернабеу“ да почне да се празни со неверојатна брзина.

А точката со громогласни свирежи, не нему, туку на играчите на Реал, ја предизвика Рафиња, кој во 88. минута го постави конечниот резултат на ова Ел Класико за стота, јубилејна победа на Барса над најголемиот ривал.

Состојбата на табелата е таква што Барселона сега е на првото место со 30 бодови, додека Реал е втор со 24.

Јамал: Целта ми е да бидам легенда на Барселона, не одам никаде